Jakie są gwinty, trzonki opraw lamp?

25-11-2023

Gwinty oraz Trzonki lamp typy E, czyli wkręcane pozostałe trzonki wciskane.

W dzisiejszych czasach przy zakupie lamp bardzo ważne jest typ oświetlenia. Oświetlenie, czyli żarówka musi być zakupiona na podstawie gniazda montażu jakim jest trzonek.

Trzonek, gwint, czyli typ jest oznaczony przy instrukcji lampy. Żarówki żarnikowe są poprzez dyrektywy EU wycofywane, ze względu na duży pobór energii elektrycznej oraz taka żarówka może świecić ok. 1000 godzin.

Wszystkie żarówki z symbolem E są żarówkami z gwintem wkręcane według wskazówek zegara.

żarówki żarowe

Typy gwintów, trzonków żarówek dostępne na rynku?

Zakup lampy w dzisiejszych czasach wiąże się dodatkowo z zakupem odpowiedniej żarówki. Typ żarówki do danej lampy opisany jest w instrukcji zakupu, lub jest doklejona naklejka w kolorze srebrnym. Na naklejcie jest napisane jaki gwint, trzonek oraz moc żarówki.

Najpopularniejsze gwinty w żarówkach to:

Gwint żarówki E27 - najpopularniejszy, najczęściej występujący gwint w lampach. Średnica gwintu wynosi 27 mm. Takie żarówki o takim gwincie występują najczęściej w lampach typu:

Wkręcamy według wskazówek zegara.

Gwint do żarówek E14 - o średnicy 14 mm. Gwint mały, zastosowany jest w lampach łazienkowych, typu kinkiety łazienkowe oraz do kinkietów stylizowanych w pokoju dziennym w kinkietach kryształowych. Żarówki o tym typie gwintu może występować w lampach stołowych, czy jako lampy do sypialni do czytania. Żarówki E14 mają moc 40W. Żarówki o takim gwincie wkręcamy według wskazówek zegara.

Gwint żarówki E40 Goliat - wszystkie gwinty zaczynające się od litery E to typ Edison. Żarówki o symbolu początkowym E wkręcane są według wskazówek zegara. E40 zwany gwintem ulicy. Żarówki z gwintem E40 montowane są w mieszkaniach oraz w latarniach zamontowanych przy ulicy. Żarówki mają kształt walca, stożka, czy świecy. Żarówki występują jako żarówki standard jak i LED.

gwinty , trzonki lamp

Gwinty, czy trzonki żarówek wciskane.

Trzonek żarówki GU10 - trzonek o średnicy 10 m. Żarówki w kształcie halogenu z mocowaniem wtykowo - wkręcanym gwintem. Mocowanie wciskane to dobry wariant umocowania w trzonku. Tego typu żarówki halogenowe używa się jako reflektory halogenowe. Halogeny nie grzeją się. Tego typu żarówki odporne są na warunki atmosferyczne zewnętrzne. Lampy wykorzystywane są jako oświetlenie punktowe w systemach akcentowych. Żarówki z tym trzonkiem wykorzystywane są przy napięciu stałym wynoszącym 230V.

Trzonek typ MR16 - rozstaw nóżek żarówek wynosi 5,3 mm. Montaż takich żarówek na wcisk. Występują dwa typy żarówek 12V oraz 23V. Tego typu żarówki stosowane są jako oświetlenie dekoracyjne w sufitach podwieszanych, gipsowych, w meblach kuchennych, czy jako oświetlenie zamocowane przy schodach.

Trzonek żarówki G9 - rozstawa żarówek wynosi 9 mm. Nóżki w postaci pętli montowane na wcisk. Żarówki tego typu montowane są w instalacjach o napięciu 230V. Dwa typy żarówek o takim trzonku, czyli standard oraz LED-owe. Lampy z takimi żarówkami wykorzystujemy jako lampy dekoracyjne, czyli również do mebli kuchennych.

Trzonek żarówek G6,35 - rozstaw nóżek 6,35 mm. Żarówki jak poprzednie montujemy poprzez wcisk. Żarówki wykorzystujemy przy przy oświetleniu dekoracyjnym, czyli przy lampach stołowych, czy podłogowych.

Trzonek G4 - rozstawa nóżek 4 mm. Montaż żarówki na przysłowiowy wcisk. Żarówki o takim trzonku przystosowane są przy instalacji wynoszącej 12V. Lampy wykorzystujemy w łazience, w garderobie, czy w kuchni do mebli. Żarówki występują w dwóch rodzajach, czyli żarówki standard oraz LED.

Gwarancja na żarówki o różnych gwintach.

Cześć lamp w naszym sklepie są dostarczane wraz z lampą. Pozostałe lampy mają typ gwintu żarówki podany przy instrukcji. Wszystkie lampy z opcją dostawy z żarówkami mają gwarancję producenta.

Możliwość odebrania oświetlenia Warszawa.

Wszystkie lampy oraz dodatkowe akcesoria w postać żarówek można odebrać po uprzednim umówieniu się przy ul. Armii Ludowej 7. Tel. +48 51966560